Kız Kalesi


Kız Kalesi

Mersin’in Erdemli ilçesine 20 km uzaklıkta olan Kız kalesi tarihi turistik mekanlardan birisidir.Kız kalesi bir efsaneyi hatırlatır herkese.Bu kalenin her bir adımında tarihler yatmaktadır.Kız Kalesinin efsanesine gelince etkileyicidir.

Kız çocukları doğduğunda kahine götürülüp gelecekleri hakkında bilgi alınırmış.Kral yeni doğan kızını kahine götürmüş ve 19 yaşına gelincebir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini öğrenmiş.Bunu öğrenen krl kızını korumak için denizin ortasına bu kaleyi inşa ettirmiş.Kızını burada büyütür ve 19 yaşına gelince de bir eğlence düzenler.Kaleye yiyecekler sepetlere konarak kayıkla geçirilirmiş.Eğleneceye davetli olan bir köylü kadın nefis bağ üzümlerini kaleye götürmek ister ve sepete doldurur.Bu sepetin içine giren yılan faredilmez.üzümü seven 19 yaşına basan prenses odasında üzümü tadarken yılan tarafından sokulur ve ölür.

Bir önceki yazımız olan Alanya Kalesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kız Kalesi ile Benzer Yazılar:

Benzer yazılar

22 Ocak 2012 Saat : 6:00
  Genel

Kız Kalesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Tatil Fırsatlarını Kaçırmayın !

Blogroll

Önemli Not

Bazen sitemizdeki fiyatlar eski kalabiliyor, otel ve pansiyon'un güncel fiyatı ile örtüşmüyor. Bu durumda otelin, pansiyonun verdiği fiyat geçerlidir. Fiyat, yer ve iletişim bilgileri için son teyidi otel,pansiyon dan alınız.